Doğru Diş Fırçalama Teknikleri ve Ağız Bakım Ürünlerinin Kullanımı

Doğru Diş Fırçalama Teknikleri ve Ağız Bakım Ürünlerinin Kullanımı

Ağız hijyeni hakkında her şeyi bildiğimizi düşünürüz, peki gerçekten öyle mi? Doğru ve iyi yapılmış diş hijyeni ile diş plağı ve diş taşı birikimini azaltarak diş çürümesini önleyebilir ve dişeti rahatsızlıklarının önüne geçebiliriz.

Doğru diş temizliği, öncelikle dişlerin günde iki kez fırçalanması ile başlar. Ayrıca diş temizliği rutinlerimizin arasına dişlerimizin tam anlamıyla temiz tutulması için diş ipi, dil kazıyıcıları ve ağız gargaraları gibi diğer ağız bakım ürünlerini de koymamız gereklidir.

Diş Fırçalama:

Diş temizliğinde ilk adım olarak florür içeren bir macunu ile dişlerimizi acele etmeden en az iki dakika boyunca fırçalamamız gerekmektedir. Dişlerinizi fırçalarken dilinizi de fırçalayarak temizlemeyi unutmamalısınız.

Dişlerinizi fırçalarken uygun diş fırçası ve macunu seçmelisiniz. Diş ve dişetlerinize zarar vermeyecek yumuşaklıkta bir diş fırçası kullanabilirsiniz. Fakat üç ayda bir diş fırçanızı değiştirmeyi ihmal etmemelisiniz, bu diş sağlığınızı korumak için de oldukça önemlidir.

Dişlerinizi fırçalarken bu işlem için iki dakika ayırmanız gerekmektedir. Bu süreci doğru tespit edebilmek için sevilen bir şarkıyı dinlemeniz yeterli olacaktır. Dişlerinizi daha fazla fırçalamanız diş plaklarını ortadan kaldırmayacaktır. Gerekli görürseniz manuel diş fırçası yerine şarjlı bir diş fırçası da tercih edebilirsiniz. Diş fırçalama motivasyonunuzu hangi diş fırçası daha çok artırıyorsa onu seçebilirsiniz.

Dişlerinizi fırçalarken, fırçayı 45 derecelik bir açı ile dişlerinize yerleştirmelisiniz. Dişlerinizin iç ve dış yüzeylerini, küçük dairesel çizgilerle ileri geri hareket ettirerek fırçalayın. Arka dişlerinize ulaştığınızdan emin olmalısınız. Kaplamalar, kronlar gibi dişinizdeki protezlerin yüzeylerini de temizlemeyi ihmal etmeyin. Dişeti hattına ve dişlerin yerleştiği hizaya özellikle dikkat edilerek temizlenmesi gerekmektedir. Diş fırçasının kılları hem dişin yüzeyini hem de diş etini aynı anda kaplamalıdır. Her dişin temizlendiğinden emin olmak gerekir.

Dişlerinizin çiğneme yüzeyleri de fırçalamayı unutmayın. Dişlerin ön yüzeylerini de dikey olarak birkaç kez aşağı yukarı fırçalayın. Diş temizliğini bitirdikten sonra dilinizi de fırçalamayı ihmal etmeyin çünkü dil yüzeyi oldukça bakteri barındırmaktadır.

Diş Fırçalama Teknikleri:

Bass Yöntemi: Diş fırçası hem dişe hem de diş etlerine gelecek şekilde 45 derecelik bir açı ile yerleştirilir. Fırça, dişeti çizgisine paralel olarak ileri geri hareket ettirilir ve ardından 15- 20 kez dairesel hareketlerle bu alan temizlenir. Diş fırçası aynı anda iki ile üç dişi kaplamalıdır. Ön dişlerin temizliği için de diş fırçasını dikey olarak aşağı yukarı hareket ettirebilirsiniz. Dişlerinin çiğneme yüzeyleri de temizlenmelidir.

Modifiye Stilman Yöntemi: Ağızda dişeti çekilmesi görülen bölgelerde bu tekniğin kullanılması oldukça uygundur. Bass tekniğine benzemektedir. Bu yöntemle diş fırçası, dişetinin alt kısmından yüzeye doğru hareket ettirilir ve ardından bass tekniğindeki temizlik aşamaları uygulanır. Stillman tekniği ile dişler arasındaki birikintinin daha fazla temizlenmesi sağlanabilir.

Charters Yöntemi: Dişeti çizgisine 45 derece açıyla yerleştirilen diş fırçasının diğer kılları dişin çiğneme yüzeyine bakmaktadır. Küçük dairesel hareketlerle diş fırçası on beş ile yirmi kez hareket ettirilir. Yumuşak hareketlerle ile diş plağının temizlenmesi sağlanmaktadır. Bu tekniği özellikle dişlerinin arasında boşluk bulunan ve diş kökleri yüzeyde olan kişilerce uygulanması fayda sağlayacaktır.

Diş fırçalama tekniklerinden hangisini seçerseniz seçin, önemli olan dişlerinizi iki dakika süresince yeterli şekilde temizlemenizdir. Doğru diş fırçalama ile çürükler ve dişeti hastalıklarını önleyebilirsiniz. Ağız bakım ürünleri ile de diş hijyeninizi koruyabilirsiniz.

Diş İpi: Diş ipini her fırçalamadan önce kullanmanız önerilmektedir. Fırçanın ulaşamayacağı mesafelerde ve dişlerin arasında bulunan kalıntı ve plakaların temizlenmesi için en iyi yöntemdir.

Ağız Gargaraları: Dişini düzenli fırçalayan ve diş ipi kullanan kişilerin ağız gargarası kullanmasına gerek yoktur. Özellikle klorheksidin glukonat içeren gargaralar daha etkili olduğu için tercih edilmelidir. Fakat uzun süre düzenli olarak kullanılması önerilmez.

İLETİŞİME GEÇ

Randevu & İletişim

Randevu almak için aşağıdaki iletişim formu ve telefon numaraları üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Çalışma Saatleri

  • Pazartesi - Cuma 09:00 - 19:00
  • Cumartesi 09:00 - 14:00
Whatsapp üzerinden ulaşın
+90 533 048 22 15

Formu Doldur

İsteklerinizi ve sorularınızı biledirmek için formu doldurabilrisiniz.