Diş Teli Kullanmak Eskisi Kadar Zor Değil!

Diş Teli Kullanmak Eskisi Kadar Zor Değil!

Ortodontik tedavide kullanılan dental aletlerden biri olan diş telleri; yanlış hizalanmış, üst üste binmiş, eğri ve çarpık dişleri veya çeneleri düzeltmek amacıyla kullanılan çoğunlukla metalden imal edilmiş araçlardır. Ortodontik tedavi sadece dişlerinizin görünümü ile ilgilenmez aynı zamanda diş ve ağız sağlığı için de oldukça gereklidir. Üst üste binen dişlerin temizlenmesi zordur ve bu nedenle diş çürüklerine ve dişeti hastalıklarına yol açabilir. Bu tedavi ile dişlere eşit yayılan ısırma gücü ve basınç dağılımını sağlama, diş çürüklerini önleme ve ağız hijyeni oluşturma da amaçlamaktadır.

Diş teli, tüm dişleri tamamlanmış çocuklar ve yetişkinler için her yaşta uygulanabilir. Diş telleri, estetik bir sorun oluşturması dolayısıyla yetişkinler tarafından pek tercih edilmese de ortodontik tedavi için başvuran beş kişiden birinin yetişkin olduğu izlenmektedir.

Eğik ve çarpık dişler, en sık rastlanan ağzı sorunlarından biridir. Ortodontik tedavide diş telleri kullanılarak yanlış konumlanmış dişler, düzleştirilerek yerlerine oturtulur. Dişler hem görünüş olarak düzeltilir hem de temizlenmesi kolaylaşır. Böylece ısırma şekli iyileştirilen dişler, fonksiyonlarını ağız içinde sağlıklı bir şekilde yerine getirebilir. Doğru konumlanmamış dişler, ağız ve çene kaslarında gerginliğe neden olarak, baş ağrısına dahi sebebiyet verebilir. Dişlerde bulunan deformasyonlar konuşma bozukluğunu da neden olabilir.

Ortodonti tedavisine ihtiyacınız olup olmadığını bir diş muayenesi ile kontrol ettirebilirsiniz. Muayene sonucunda gerekli görülürse diş röntgeniniz de istenebilir. Konsültasyonda hangi diş tedavisi almanız gerektiği ve tedavi süreci hakkında bilgi alabilirsiniz. Çene ve dişlerinizin farklı cephelerden fotoğrafları da çekilerek dişlerinizin modelleri oluşturulur. Ortodonti tedavisine başlamadan önce ağız ve diş sağlığınız için diş çürükleri ve dişeti hastalıklarınız tedavi edilerek, gerekli görülürse kanal ve diş dolguları yapılır. Diş teli taktırmaya karar verirseniz artık farklı seçeneklerinizin de bulunduğunu bilmeniz içinizi rahatlatacaktır.

Geleneksel (metal) Diş Teli: Diş telinin tutturulması için dişlerin üzerine yerleştirilen küçük karelere braketler denilmektedir. Modern braketler artık daha küçük ve daha az fark edilir şekilde imal edilmektedir. Dişleri hareket ettirerek doğru yere yerleştirmek için kullanılan diş telleri de artık vücut ısısını kullanarak acı çekmeden hızlı bir şekilde işlevini yerine getirmektedir. Daha eğlenceli bir görünüm kazandırmak adına çocuklar için renkli elastik bantlar da kullanılabilir. Bantlarla diş telleri braketlere sabitlenir.

Seramik Braketler: Dişlerinizin üzerine yapıştırılan braketler, diş rengindedir ve fark edilmezler. Bunun dışında metal tellerle aynı boyuttadırlar. Belirginliği azaltmak için diş teli de diş renginde seçilebilir. Doğru temizlenmediği takdirde braketlerde lekelenmeler görülebilir. Braketler, seramik oldukları için kırılma tehlikesi bulunur. Özellikle yetişkinler tarafından tercih edilen seramik braketlerin kullanımı son yıllarda daha çok artmıştır.

Lingual Braketler: Diş teli ve braketler, dişlerin iç yüzeyine yerleştirilirler. Metal braketlerle aynıdırlar fakat dişlerin arka yüzeyinde oldukları için dışardan fark edilmezler. Bu yöntem her ortodonti tedavisi için yanıt vermeyebilir, daha komplike işlemler için tercih edilmez. Temizlenmesi, ayarlanması oldukça zordur ve tedavinin sürecini uzatabilir.

Diş teli kullanım süreci, diş ve çene yapınıza göre değişmekle beraber bir ile iki yıl arasında değişmektedir. Bu süreçte diş hijyenine özen göstermeli ve diş teli temizliğini düzenli olarak yapmalısınız. Braketlerin etrafını temizleyebilmek amacıyla diş teli takanlar için özel geliştirilmiş küçük fırçalardan da kullanabilirsiniz.

Ortodontik tedavi sürecinde, ağzınızda ait oranını yükseltecek yiyecek ve içecekleri tüketmekten kaçınmalı; elma, havuç ve ayva gibi sert ve ısırılarak yenilen yiyeceklerden de uzak durmalısınız. Bunlar braketlerin oynamasına ve diş telinin gevşemesine neden olabilecektir.

İLETİŞİME GEÇ

Randevu & İletişim

Randevu almak için aşağıdaki iletişim formu ve telefon numaraları üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Çalışma Saatleri

  • Pazartesi - Cuma 09:00 - 19:00
  • Cumartesi 09:00 - 14:00
Whatsapp üzerinden ulaşın
+90 533 048 22 15

Formu Doldur

İsteklerinizi ve sorularınızı biledirmek için formu doldurabilrisiniz.