Endodontik Tedavi Süreci Nasıl İşler?

Endodontik Tedavi Süreci Nasıl İşler?

Endodontik tedavi, çürümüş bir dişi onararak kurtarmak için yapılan bir dental işlemdir. Endodonti “dişin içi” anlamına gelmektedir. Kanal tedavisi de denilen endodontik tedavide dişin enfekte olan yumuşak kısmı çıkarılıp temizlenerek kurtarılmaktadır. Pulpa, diş kanalı içinde bulunan yumuşak dokudur ve diş sinirleri, damarları de bu kanal içinde bulunmaktadır. Kanal tedavisi ile pulpadan sinirler çıkarılarak enfeksiyon giderilir ve enfeksiyonun dişin etrafındaki dokulara yayılması önlenir. Doğal diş kurtarılarak, işlem görmeyen bir diş gibi ağız içindeki görevlerini yerine getirir ve uzun yıllar dayanır.

Bir diş, taç ve kök kısımlarından oluşmaktadır. Kökler, dişin çene kemiğine tutunması ve buradan beslenmesini sağlamaktadır. Taç ise dişin yüzeyde görünen kısmıdır. Bir dişin içine dikine bir kesit atıldığında dişin içinde kök kanalı denilen bir boşluk bulunduğu izlenebilir. Kök kanalının içinde ise pulpa bulunmaktadır.

Çatlak ve kırık dişlerden içeri sızan bakteriler, bir süre sonra yumuşak dokuda enfeksiyon oluşumuna yol açmaktadır. Enfekte olan bir dişi tedavi etmek için öncelikle kök kanalının içindeki tüm dokular çıkarılır. Diş röntgeninize bakılarak, dişiniz incelenir ve lokal anestezi ile uyuşturulan dişin yüzeyine bir delik açılarak, kök kanalına ulaşılır. Enfekte olan pulpa kendini yenileyemediği için yumuşak doku hasar görerek bir süre sonra ölmektedir. Ölü pulpa dokusu, diş sinirleri ve kan damarları çıkarılarak tüm enfekte olan doku, dişin içinden temizlenir ve kazınır. Daha sonra bu kanal antiseptik ilaçlarla da dezenfekte edilir ve şekillendirilir. Artık dişte bir sinir dokusu olmadığı için diş ağrıyı hissetmeyecektir.

İçi boşaltılan bir diş daha kırılgan olacaktır. Dişin çene kemiğinden de artık beslenmesi söz konusu olmadığı için dolgu veya yapay bir taçla koruma altına alınması gerekir. Fakat bu süreç tamamlanana kadar hastanın dişine özen göstermesi ve kırılmasına yol açacak sert yiyeceklerden uzak durması gerekmektedir.

İçi boşaltılan diş kanalı doldurularak kapatılır. Uzun ömürlü ve güvenli dolgu malzemesiyle diş, hava almayacak şekilde doldurulur. Böylece dişin içindeki bakterilerin yayılması engellenecek ve dışardan zararlı bakterilerin girişi de önlenecektir. Dişin taç kısmı zarar görmüşse yapay bir taç oluşturarak dişin tekrar sağlıklı bir şekilde işlevini yerine getirebilmesi sağlanır.

Endodontik tedavide geç kalınırsa veya diş tedavi ettirilmezse enfeksiyon ağrıya neden olur. Dişin etrafındaki dokulara da yayılan bir enfeksiyon oluşumuna yol açabilir. Endodontik tedavi ile enfekte olmuş dişler, tekrar geri kazandırılarak doğal dişlerinizi uzun süre sağlıklı bir şekilde kullanabilmeniz sağlanmaktadır. Tedavi edilen diş, dışardan fark edilmeyecek ve doğal ağız yapınız bozulmayacaktır. Kanal tedavisi gören diş, tekrar tüm fonksiyonlarını yerine getirebilecektir. Enfekte olan dişiniz tedavi edilerek diğer dişlerin de sağlığı korunmaktadır.

Endodontik tedavide kullanılan teknikler oldukça ilerlemiştir ve bu işlem sırasında ağrı duyulmaz. Tedavi sürecinde lokal anestezi de uygulanarak enfeksiyon kaynaklı ağrının hasta tarafından hissedilmesi önlenmektedir. Endodontik tedavi ağrı hissedilmesine yol açmadığı gibi ağrıya neden olan sorunları gidermeye yönelik yapılmaktadır.

Endodontik tedavi antibiyotik ilaç kullanımını gerektirmez ama diş kanalındaki enfeksiyon dişin etrafındaki dokulara ve çeneye yayılmışsa antibiyotik bir ilaç reçete edilebilir. Tedavi sonrasında birkaç gün dişte hassasiyet görülmesi normaldir fakat bu süreç uzarsa tekrar diş muayenesi gerekebilir.

Kanal tedavisi gören bir dişin bakımı da diğer doğal dişleriniz gibi olacaktır. Bu dişinizi de uzun süre sağlıklı kullanabilmeniz için ağız hijyenine özen göstermeli ve düzenli olarak fırçalamalısınız. Diş temizliği rutinlerinizin arasına diş ipini de koyarak daha etkin bir ağız bakımı sağlayabilirsiniz.

İLETİŞİME GEÇ

Randevu & İletişim

Randevu almak için aşağıdaki iletişim formu ve telefon numaraları üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Çalışma Saatleri

  • Pazartesi - Cuma 09:00 - 19:00
  • Cumartesi 09:00 - 14:00
Whatsapp üzerinden ulaşın
+90 533 048 22 15

Formu Doldur

İsteklerinizi ve sorularınızı biledirmek için formu doldurabilrisiniz.