Diş Teli (metal braket) mi Şeffaf Plak (İnvisalign) mı? Avantajları ve Farkları?

Diş çapraşıklığı ve diş hizalama tedavisine ihtiyaç duyan hastalarımız için kullandığımız iki önemli ortodontik tedavi; diş teli (metal braketler) ve şeffaf plak (invisalign) tedavileridir. Aynı amaca hizmet etse de iki tedavinin uygulama araçları birbirinden tamamen farklıdır ve kendine has avantajları vardır.

Diş Teli mi Şeffaf Plak (İnvisalign) mı?

Diş teli mi şeffaf plak mı daha iyi, sorusuna hastalarımızın diş çapraşıklığı ve hizalama bozukluklarının derecesi, estetik beklentiler ve fiyat faktörlerine göre karar verilir. Öyle ortodontik vakalar vardır ki çapraşıklık derecesi çok fazladır ve tedavi için diş köklerinin konumunda büyük değişiklikler yapmak gerekir. Böyle bir durumda şeffaf diş plağı kullanımı etkisiz olur ve en iyi seçenek diş teli tedavisi olur. Dişlerin konumundaki bozukluk çok ileri düzeylerde değil ise şeffaf plak (invisalign) kullanım kolaylığı ve estetik konfor sağlanarak tedavi gerçekleştirilir.

Unutulmaması gereken önemli bir husus da ortodontik tedavilerde size uygun olan ister diş teli (metal braket) isterse şeffaf plak (invisalign) yöntemi olsun sürecin olmazsa olması sabırdır. Diş hekimlerimizin tedavi planına uyduğunuz sürece gülüş tasarımında çokça kullanılan bu iki yöntemle de başarılı sonuçlar elde etmek mümkündür.

DentaVita Diş Kliniğindeki uzman diş hekimlerimiz, bütün diş tedavilerinde olduğu gibi ortodonti tedavilerinde de kişiselleştirilmiş tedavi planları yaparlar. Hastalarımız için en iyi seçeneğin diş teli mi yoksa şeffaf plak mı olduğuna bahsettiğimiz faktörlerin değerlendirmesi sonrası karar verilir. Size uygun ortodontik tedavinin hangisi olduğunu öğrenmek ve randevu almak için bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Diş Teli ve Şeffaf Plak Farkları Nelerdir?

Diş teli ve şeffaf diş plağı arasındaki farkları bir tablo ile gösterebiliriz:

Diş Teli (Metal Braket)

Şeffaf Plak (İnvisalign)

Ağızda kalma süresi

Tedavi tamamlanana kadar diş telleri dişlerde sabit kalır, günün 24 saatinde ve yemek yerken de çıkarılmaz.

Diş plakları günün 22 saatinde ağızda kalmalıdır. Yemek yerken veya özel zamanlarda 1-2 saat çıkarılabilir.

Hijyen

Günlük ağız ve diş hijyeni sağlanırken daha dikkatli olmak gerekir. Dişler fırçalanırken tellerin arasında yiyecek artığı kalmadığından emin olunmalıdır.

Günlük ağız ve diş hijyenini sağlamak daha kolaydır. Şeffaf plaklar çıkarılarak dişler fırçalanabilir, aynı zamanda plaklar da önerildiği şekilde temizlenebilir.

Estetik görünüm

Dişler üzerindeki teller konuşma ve gülümseme esnasında hemen fark edilir. Buna karşın porselen veya renkli braketler ile özelleştirme yapılabilir.

Şeffaf plaklar tasarım olarak renksizdir, konuşma ve gülme esnasında kolay kolay fak edilmez.

Konuşmaya etkisi

Diş tellerinin konuşmaya herhangi bir olumsuz etkisi olmaz.

İleri düzeyde olmayacak şekilde bazı hastalarda konuşmayı etkileyebilir.

Alerjik reaksiyon

Metale karşı alerjisi olan hastalarda kullanım güçlüğü olabilir. Porslen seçeneğinden yararlanılabilir.

Şeffaf diş plakların alerjiye neden olma olasılığı daha düşüktür. Çoğu hasta güvenle kullanabilir.

Seans sıklığı

Seanslar 1 - 2 ay arayla yapılır.

Seanslar 1 - 2 hafta arayla yapılır.

Seans süresi

15 dakika.

30 dakika.

Fiyatları

Diş teli fiyatları daha uygundur.

Şeffaf plak fiyatları daha yüksektir.


Diş Teli (Metal Braket) ve Şeffaf Diş Plağı (İnvisalign) Avantajları

Diş teli (metal braket) ve şeffaf diş plağı (invisalign) avantajları şunlardır:

Diş Teli (Metal Braket) Avantajları:

Diş telinin en büyük avantajı ileri derece diş çapraşıklıklarında ve diş hizalama bozukluklarında etkili bir tedavi yöntemi olmasıdır. Diş telleri büyük diş kökü hareketlerini kolaylıkla sağlayabilir. Diş teli fiyatları genellikle daha düşüktür ve daha az bütçe ile ortodonti tedavi imkanı sunar.

Şeffaf Diş Plağı (İnvisalign) Avantajları:

Şeffaf diş plağının en büyük avantajı estetik açıdan tatmin edici ve konforlu bir ortodonti tedavisi imkanı sunmasıdır. Hafif derecedeki diş çapraşıklıklarının tedavi süreci hızlı bir şekilde tamamlanır. İnvisalign tedavisinin diğer bir avantajı da plakların kısa süreli de olsa istendiği zaman çıkarılabilmesi ve temizliğinin kolayca yapılabilmesidir.