Dişteki Sarı Lekeler Nasıl Geçer? Diş Sararmasına Kesin Çözüm Nedir? İstanbul Sarıyer

Dişlerimizin bembeyaz olmasını istemek elbette bir lüks veya ayrıcalık değil. Ancak herkesin arzusu pırıl pırıl dişlere sahip olmak olsa da bunu elde etmek ve uzun süre korumak pek kolay olmuyor. Hemen hemen herkesin sorunu olan dişlerdeki sarı lekelerle etkili bir şekilde mücadele etmek gerekiyor.

Bembeyaz dişlere sahip olmak estetik, psikolojik, sosyal veya sağlık açısından büyük önem taşımaktadır. Peki dişteki sarı lekeler nasıl geçer veya oluşmaması için neler yapılmalı ya da diş sararmasına karşı kesin bir çözüm var mı? Bu yazımızda dişteki sarı lekeler konusuna değineceğiz.

Dişteki Sarı Lekeler Neden Olur?

Dişte sarı leke oluşumunun bir çok nedeni olabilir. Bunlardan bazıları şunlardır:

 • Ağız Hijyeni Sorunları: Dişlerin düzenli ve yeterli zaman ayırarak fırçalanmaması zamanla diş yüzeyinde yiyecek artıklarının birikmesine ve plak oluşumuna neden olur. Bu sağlıksız zeminde bakteri gelişimi de gözlenmeye başlar ve dişlerde renk değişimi yaşanır.
 • Sigara Kullanımı: Tütün ürünleri kullanmak dişteki sarı lekelere neden olan en önemli faktörlerdendir. Sigara dumanında bulunan kimyasallar diş minesi üzerinde birikerek sarı lekelerin oluşmasına neden olur.
 • Koyu Renkli İçeceklerin Tüketimi: Çay, kahve ve kırmızı şarap gibi koyu renkli içeceklerin yoğun tüketilmesi diş minesinin rengini değiştirebilir.
 • Yaşlılık: Yaşın ilerlemesi ile birlikte doğal olarak diş minesi zayıflar ve bunun sonucu olarak dişler sarı görünmeye başlar.
 • İlaç Kullanımı: Bazı ilaçların dişlerin gelişim dönemi olan çocuklukta uzun süre kullanılması dişlerin rengini değiştirebilir.
 • Genetik Yapı: Diş rengi doğuştan gelen kalıtsal özelliklere göre farklı tonlarda olabilir. Bazıları genetik olarak beyaz dişlere sahipken bazılarının da dişler sarının farklı tonlarında olabilir.

Dişteki Sarı Lekeler Nasıl Geçer? Ne Yapmalı?

Dişinizdeki sarı lekelerden şikayetçi iseniz öncelikle şunları yapmalısınız:

 • Düzenli Diş Hijyeni Sağlayın: Öncelikle dişlerinizi düzenli olarak fırçalamalı ve diş yüzeyinde plak oluşumuna izin vermemelisiniz. Diş ipi kullanmak da bu konuda etkili bir yöntemdir.
 • Doğru Diş Fırçası ve Diş Macunu Kullanın: Diş hekiminiz ile görüşerek diş yapınıza uygun bir diş fırçası ve diş macunu kullanın.
 • Koyu Renkli İçecekleri Sınırlandırın: Dişlerinizdeki sarı lekelerin sebebi çay kahve ve kırmızı şarap gibi koyu renkli içecekler olabilir. Bu sebeple bu içeceklerin tüketimini sınırlandırın.
 • Diş Beyazlatma Ürünleri Kullanın: Diş beyazlatma ürünleri kullanabilirsiniz. Bunlar diş beyazlatma bantları ve jelleri olabilir. Ancak mutlaka diş hekiminizin önerdiği ürünleri kullanın.
 • Düzenli Diş Hekimi Kontrolleri Yaptırın: Dişlerde oluşan sararmalara karşı erkenden önlem almak için düzenli olarak diş hekimi kontrolleri yaptırın.

Diş Sararmasına ve Lekelerine Karşı Kesin Çözüm Nedir?

Dişlerindeki sararma sorunu ve çeşitli lekeler karşısında yazımızda bahsettiğimiz hususlara dikkat ettiği halde sonuçtan memnun kalmayanlar olabilir. Bunun sebebi bazı diş lekelerinin ancak profesyonel bir uygulama ile temizlenebilmesidir. Diş hekimlerince uygulanan diş beyazlatma (Bleaching) yöntemi dişteki sarı lekeler için iyi bir çözümdür.

Bazen dişteki sarı lekeler dişin doğal yapısından kaynaklı veya diş minesi zayıfladığı için olabilir. Bu durumda beyazlatma yöntemi işe yaramayabilir. Bu tarz diş sararmaları ve veya zor lekeler için lamine diş kaplama, zirkonyum, porselen veya emax&empress kaplamalar kesin çözümdür.

Siz de gülüş tasarımı kapsamında çok tercih edilen uygulamalar ile bembeyaz dişlere sahip olmak istiyorsanız Özel Sarıyer Denta Vita Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğinin deneyimli diş hekimlerinden yardım alabilirsiniz. Daha detaylı bilgi ve randevu için polikliniğimiz ile iletişim kurabilirsiniz.