Dudak Konumlandırma İstanbul-Lip Repositioning Nedir?Fiyatları Ne Kadar?

Dudak Konumlandırma Nedir? İstanbul

Dudak konumlandırma (Lip Repositioning), üst dudağın iç kısmından bir miktar doku çıkarılarak diş eti gülümsemesi tedavisinin yapıldığı cerrahi bir işlemdir. Diş hekimliğinde gülüş tasarımı uygulamalarından pembe estetik kapsamında tercih edilen dudak pozisyonlandırma ameliyatı sayesinde diş eti gülümsemesi (gummy smile) etkili bir şekilde tedavi edilir.

Burun ile dudak arasındaki mesafenin 12 ila 15 mm olması normal kabul edilir. Diş eti gülümsemesi sorunu olan hastaların bu ameliyat ile burun dudak mesafesi yeniden konumlandırma ile normal seviyeye çekilir.

Gülümseme esnasında diş etlerinin normalden daha fazla görünmesi rahatsız edicidir. Diş etlerinin aşırı görünmesinden dolayı hastalar gülümsemekten kaçınır veya çoğu zaman gülümseme esnasında elleri ile perdeleme yapmak zorunda kalırlar. Diş ve diş etleri sağlıklı olduğu halde diş eti gülümsemesi nedeni ile öz güven eksikliği ve psikolojik sorunlar yaşayan hastaların sayısı hiç de az değildir. Dudak konumlandırma ameliyatı ile kesin bir şekilde tüm bu sorunlardan kurtulmak mümkündür.

Dudak konumlandırma (Lip Repositioning) ameliyatını İstanbul’da Dentavita Diş Kliniğinin uzman diş hekimlerine yaptırabilirsiniz. Özel uzmanlık gerektiren dudak pozisyonlandırma ameliyatı hakkında daha detaylı bilgi ve randevu için bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Dudak Konumlandırma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Dudak konumlandırma ameliyatı, diş eti gülümsemesini tedavi etmek amacı ile üst dudak altından diş eti dokusunun çıkarılması ile yapılan cerrahi işlemdir. Dudak pozisyonlandırma ameliyatları genellikle şu şekilde yapılır:

 • Öncelikli olarak uzman diş hekimlerimiz ön muayene ile hastalarımızın diş eti gülümseme derecesini ve dudak pozisyonunu değerlendirir. Hastanın diş eti gülümseme şikayetinin dudak konumlandırma ameliyatı ile çözülüp çözülemeyeceği belirlenir. Aynı zamanda hastanın diş ve diş etlerinin sağlıklı olmasına dikkat edilir. Eğer tedavi gerektiren öncelikli bir durum varsa buna başlanır.
 • Ameliyat, çoğu diş tedavisindeki gibi lokal anestezi altında yapılır. Hasta operasyon esnasında herhangi bir ağrı veya acı duymaz.
 • Üst dudağın yeniden konumlandırılması için üst dudağın altındaki diş eti dokusundan çıkarılması gereken doku miktarı belirlenir. Bu doku parçası kesi yapılarak çıkarılır.
 • Çıkarılan dokulardan sonra diş etlerinde yeniden konumlandırma yapılır.
 • Dudak pozisyonlandırma işlemi yapıldıktan sonra kesiler dikiş yardımı ile kapatılır. Kullanılan dikişler çoğunlukla kendiliğinden erir ve dikiş alma işlemine gerek kalmaz.

Dudak Konumlandırma Ameliyatı Sonrası Yaşananlar ve İyileşme Süreci

Dudak konumlandırma ameliyatı sonrası yaşananlar ve iyileşme sürecinde dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 • Dudak konumlandırma ameliyatı sonrası hafif bir şişlik ve morarma yaşanması normaldir. Bunun sebebi iyileşme sürecindeki dokuların verdiği olağan tepkileridir. Buz kompresi yapılması şişlik ve morarmayı azaltmada etkili olabilir.
 • Ameliyat sonrasında anestezinin etkisi geçtikten sonra ağrı oluşması muhtemel bir durumdur. Bunun için doktorumuzun reçete ettiği ağrı kesicilerin kullanılması sizi rahatlatacaktır.
 • Dudak pozisyonlandırma ameliyatı sonrasında beslenme ile ilgili doktorumuzun verdiği diyete uymalısınız. İlk günler sulu gıdalarla beslenme ve çiğneme hareketlerinden uzak durmak gerekir.
 • Ameliyat sonrasında ağız hijyenine dikkat edilmelidir.
 • Dudak konumlandırma ameliyatı sonrası iyileşme süreci genellikle 7 ila 10 gün içerisinde büyük oranda tamamlanmış olur.

Dudak Konumlandırma Ameliyatının Avantajları Nelerdir?

Dudak konumlandırma ameliyatının faydaları şunlardır:

 • Hayal edilen gülüş formu elde edilmiş olur.
 • Hastaların özgürce gülümsemesi sağlanır.
 • Psikolojik olarak rahatlama yaşanır.
 • Hasta öz güven artışı sağlar ve toplum içinde kendini daha rahat ifade eder.

Dudak Konumlandırma Tedavisi Kimler İçin Uygundur?

Dudak konumlandırma tedavisi, gülümseme esnasında diş etleri normalden fazla görünen ve bu durumdan rahatsız olan hastalar için uygundur. Ayrıca bu tedaviyi diş etleri sağlıklı olan hastaların alması uygun olur. Diş veya diş eti hastalıkları olanların dudak konumlandırma tedavisinden önce bu tedavilerinin gerçekleştirilmesi gerekir.

Dudak Konumlandırma Ameliyatı Fiyatları İstanbul

Dudak konumlandırma ameliyatı fiyatları diş kliniğinin konumu, diş hekimlerinin deneyimi, hastanın ihtiyaç duyduğu ek diş tedavileri gibi faktörlere bağlı olarak değişir. Diş hekimlerimizin ön muayene yapmadan fiyat konusundan bilgi vermek çok sağlı olmayacaktır. İstanbul’da dudak konumlandırma ameliyatı fiyatları hakkında detaylı bilgi ve randevu için bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Dudak Konumlandırma Ameliyatı Etkisi Kalıcı mıdır?

Dudak konumlandırma ameliyatının etkisi kalıcıdır. Ancak kalıcı etki için doğru teşhis ve ameliyatın deneyimli diş hekimleri tarafından yapılması büyük önem arz etmektedir. Dudak pozisyonlandırma ameliyatı sonrasında ileri yaşlarda dokuların deformasyonuna bağlı olarak dudak konumun bir miktar değişmesi söz konusu olabilir.