İmplant mı Köprü mü? Farkları ve Avantajları Neler? İstanbul Sarıyer

Diş eksikliği yaşayanlar için implant diş veya köprü yaptırmak ilk akla gelen tedavi yöntemleridir. Fakat hastalar genellikle implant mı köprü mü tercih edilmeli konusunda kararsız kalırlar. Bu sorunun kesin bir cevabı yoktur. Çükü implant ve köprü tedavileri yerinde ve doğru kullanıldığında ikisi de fonksiyonel olan diş eksikliği tedavileridir. Hastalarımızın bu iki tedavi yöntemi ile ilgili daha detaylı bilgiler edinmeleri aralarındaki farkları, avantaj ve dezavantajları incelemelerinde fayda bulunmaktadır.

Şu önemli hatırlatmayı da hemen eklemeliyiz, implant mı köprü mü tercihi yapılırken uzman bir diş hekiminin muayenesi sonrası yapacağı önerilere göre hareket etmekte fayda vardır. Özel Sarıyer Denta Vita Diş Hastalıkları Polikliniği, İstanbul Sarıyer’de uzman diş hekimleri kadrosu ile ağız ve diş sağlığınızı korumak için çalışıyor. Sizin için en doğru ve en uygun tedavi yöntemlerini öğrenmek istiyorsanız bizimle iletişim kurabilirsiniz.

İmplant mı Köprü mü?

İmplant ve köprü tedavileri ağız sağlığı, çene yapısı ve yaşanan sorunlara göre karar verilmesi gereken birbirinden farklı uygulamalardır. İmplant tedavisinde diş kökünü taklit eden vidalar kullanılırken köprü tedavisinde tamamlayıcı protez dişin çene kemiği ile bağlantısı yoktur. İmplant mı köprü mü yaptıracağınıza diş hekimlerimizin önerileri doğrultusunda karar vermeniz en isabetli olanıdır. Yazımızın devamında değineceğimiz bu iki tedavinin avantaj ve dezavantajları ile farkları size karar verme konusunda yardımcı olacaktır.

İmplant Dişin Avantaj ve Dezavantajları

Eksik dişin yerinin doldurulması konusunda çok popüler olan implant yöntemi hem estetik hem de kullanım konforu açısından ön plana çıkar. Bu tedavide eksik dişin yeri aynen doğal diş köküne benzer implantların çene kemiğine yerleştirilmesi esasına dayanır. Doğal diş kökünü çok başarılı bir şekilde taklit eden implant üstüne ise diş kaplaması yerleştirilir. İmplant üstü protez kaplaması için ise porselen, zirkonyum veya emax&empress gibi kaplamalar kullanılır. Bu sayede kendi dişiniz gibi kullanabileceğiniz yepyeni bir implant dişe sahip olursunuz.

İmplant Dişin Avantajları:

 • Titatnyum implant vidaları çene kemiğine vidalanır ve zamanla kemikle kaynaşarak diş kökünün yerini alır.
 • İmplant diş, doğal dişe en yakın kullanım konforunu temin eder.
 • Çene kemiğindeki boşluğu dolduran implant bu alanda yaşanacak olan kemik kayıplarını önlemiş olur. İleri yaşlardaki diş kaybı ve çene kemiği kırılması gibi sorunları ortadan kaldırır.
 • Komşu dişlere zarar vermeden uygulanabilir.
 • Çok sağlam ve uzun ömürlüdür.

İmplant Dişin Dezavantajları:

 • İmplant tedavisinin en önemli dezavantajı fiyatının geleneksel köprü tedavilerine göre yüksek olmasıdır diyebiliriz.
 • Tedavi süresi biraz uzundur. İmplant uygulaması en az 3 aylık bir süreye ihtiyaç duyar.
 • Kemik hacmi yeterli olmayan hastalarda greft uygulamasına ihtiyaç duyulabilir. Bu da maliyeti yükseltir.

Köprünün Avantaj ve Dezavantajları

Klasik köprü tedavisinde eksik dişin ön ve arkasında bulunun dişler tedavinin temelini oluşturur. Komşu dişler taşıyıcı olarak kullanılır ve iki sağlam diş arasına protez diş yerleştirilerek eksik dişin yeri doldurulmuş olur.

Köprü Tedavisinin Avantajları:

 • İmplant tedavisine göre maliyeti daha düşüktür.
 • İleri derece cerrahi bir işlem gerektirmez.
 • Köprü tedavisi kısa sürede tamamlanabilir ve iyileşme sürecinde rahatsızlık minimum seviyededir.
 • Sağlık sebepleri ile implant tedavisine uygun olmayan hastalarda köprü yöntemi uygulanabilir.

Köprü Tedavisinin Dezavantajları:

 • Köprü uygulamasının yapılabilmesi için eksik dişin yan taraflarında bulunan sağlam dişlerden aşındırma yapılması gerekir.
 • Uygulama ömrü uzun olsa da implant kadar değildir.
 • Temizlik ve bakımı biraz daha özen gerektirir.
 • Protez dişin kök kısmı olmadığından zamanla çene kemiğinde erime olabilir.

İmplant ve Köprü Farkları

İmplant ve köprü arasındaki temel fark, implant yönteminde çene kemiğine titanyumdan elde edilen bir vidanın yerleştirilmesi sonucu yapay bir diş kökü elde edilmesidir. İmplantta kaplama diş doğrudan çene kemiğinden destek alır ve doğal dişler gibi kullanılabilir. Köprüde ise protez dişin çene kemiği ile hiçbir bağlantısı bulunmaz çünkü köprü eksik dişin kenarlarında bulunan sağlam dişler üzerine yerleştirilir. Dolayısıyla köprü tedavisinde sağlam olan dişlerin bir miktar aşındırılması söz konusudur. Bu temel fark dışında:

 • İmplantın maliyeti köprüye göre daha yüksektir.
 • İmplantın ömrü daha uzundur.
 • İmplant uygulamasında cerrahi işlem yapılırken köprüde yapılmaz.
 • İmplant tedavi süresi 3 ay veya daha uzun olurken köprüde bu süre çok daha kısadır.
 • Çene kemiğinde hacim kaybı olduğunda implant yapılamaz ancak köprü uygulaması yapılabilir.

İmplant mı Köprü mü? Nasıl Karar Vermeliyim?

Yazımızda da belirttiğimiz üzere implant ile köprü tedavilerinin farklı avantaj ve dezavantajları bulunur. “İmplant mı köprü mü?” yol ayrımında iseniz, karar vermeden önce alacağınız tedaviden memnun kalmanızın ilk şartının güvenilir bir diş hekimi ile çalışmak olduğunu unutmayın. Dolayısıyla bu kararı uzman desteği olmadan vermeniz ve yanlış ellerde tedavi görmeniz hüsran ile sonuçlanabilir. Uzman diş hekimlerimiz, durumunuza en uygun tedavinin hangisi olduğu konusunda size yardımcı olabilir. Özel Sarıyer Denta Vita Diş Hastalıkları Polikliniği ile görüşmeden implant veya köprü kararı vermeyin.

Köprü tedavilerinde kullanılan porselen ve zirkonyum gibi kaplama çeşitleri, implant tedavilerinde all on four, all on six veya tam ağız implant gibi tedaviler hakkında ilgili yazılarımızı okuyabilir isterseniz daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişim kurabilirsiniz.