Vidalı İmplant mı Yapıştırma mı İyi-Vidasız İmplant Nedir? Fiyatları? İstanbul

Çeşitli nedenlerle dişlerini kaybetmiş olan hastalar eksik olan dişleri ile konforlu bir yaşam sürmekte zorlanırlar. Bu sebeple eksik diş tedavi seçeneklerinden birini tercih ederler. İmplant diş tedavisi de bu seçeneklerden en çok tercih edilenlerdendir. İmplant tedavisi teknolojinin gelişmesi ile birlikte, implant üstü protezin sabitlenme işleminde, vidalı implant ve yapıştırma implant olarak iki şekilde uygulanmaktadır.

Kullanılacak yöntemin vidalı implant mı yapıştırma mı olacağı, protez tercihinin zirkonyum veya porselen olması gibi hususlar uzman diş hekiminden yardım alınarak belirlenmelidir. Ayrıca diş eksiğinin fazla olması veya diş çekimi gerektiren sağlıksız dişlerin olması durumunda tam ağız implant, all on four veya all on six implant tedavileri de alternatif olarak düşünülebilir.

Vidalı İmplant ve Yapıştırma İmplant Nedir? Avantajları Nelerdir?

Vidalı İmplant:

Çene kemiğine yerleştirilen titanyumdan yapılmış implant ile yapay bir diş kökü elde edilir. Bu yapay diş köküne üzerinde küçük bir vida deliği olan çeşitli materyallerden (zirkonyum, porselen) özel olarak tasarlanmış protez diş vida yardımı ile sabitlenir. Vida için kullanılan küçük delik dolgu yardımı ile kapatılır. Bu yöntemle elde edilen dişe vidalı implant denir. Vidalı implantlar, tek bir diş veya birden fazla eksik diş restorasyonunda kullanılabilir.

Vidalı İmplant Avantajları:

Vidalı implantın en önemli avantajı, bakımları yapıldığı sürece ömür boyu kullanılabilmesidir. Oldukça sağlam olan yapay implant kök üzerine vida yoluyla sıkıca yerleştirilen protez diş, kendi dişinize en yakın kullanım imkanı sunar. Çiğneme işlevinde sorunsuz kullanım avantajı sağlar. Ayrıca ağız içi dokularda veya diş protezinde bir sorun olduğunda vidalı olduğu için kolayca çıkarılıp bakım ve tedavi yapılabilir.

Vidalı implant fiyatı, kullanılan materyaller sebebi ile daha yüksek olabilir. Vidalı implantlarda, üzerindeki vida deliği sonradan dolgu ile kapatılır. Bu durum estetik kaygılara sebep olduğundan vidalı implant ön kesici dişlerde pek tercih edilmez.

Yapıştırma İmplant:

Vidalı implantta olduğu gibi çene kemiğine titanyum implant yerleştirilerek yapay diş kökü elde edilir. Yapıştırma implant, yapay implant diş kökü üzerine abutment denen ara eleman yerleştirildikten sonra diş protezinin özel yapıştırıcılarla abutmente yapıştırılarak yapılır. Bu yöntemle elde edilen dişe yapıştırma implant denir. Yapıştırma işleminde kullanılan materyale siman dendiğinden bu dişe simante implant da denmektedir.

Yapıştırma İmplant Avantajları:

Yapıştırma implant tedavisi daha kısa sürede gerçekleştirilebilir. Özellikle estetik beklentinin yüksek olduğu ön bölgede bulunan dişlerde kullanım avantajı sunar. Vidalı implantlarda vida deliğini kapatmak için kullanılan dolgu kuron bütünlüğünü bozar, bu sebeple yapıştırma implant kullanımı kesici dişlerde daha çok tercih edilir.

Bu avantajların yanında yapıştırma implantta kullanılan simanın artığı çok iyi temizlemezse diş eti enfeksiyonlarına neden olabilmektedir. Azı dişler güçlü çiğneme fonksiyonuna sahip olduğundan bu bölgede yapıştırma implant çok tercih edilmez. Mukavamet açısında vidalı implantların performansını sunamaz.

Vidalı İmplant Üstü Protez Güvenli mi?

Vidalı implant üstü protezler güvenlidir. İmplant üstü protezler abutment adı verilen ara parçaların üzerine vida yardımı ile takılır. Bu sayede ister tek diş restorasyonu isterse all on 4 veya all on 6 gibi birden fazla eksik diş restorasyonlarında protezler sıkıca sabitlenir. Dolayısıyla protezlerin hareket etme riski olmaz ve çiğneme ve ısırma fonksiyonları güvenle gerçekleştirilebilir.

Vidalı İmplant Üstü Protez Fiyatları İstanbul

Vidalı implant üstü protez fiyatları, diğer implant tedavilerinde olduğu gibi protezin porselen veya zirkonyum gibi materyallerden yapılmasına ve diş sayısına göre değişir. İmplant diş tedavisinde genellikle implant ve implant üstü protez maliyetleri bir bütün olarak değerlendirilir. İstanbul’da bulunan Özel Sarıyer Denta Vita Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğinin uzman diş hekimlerinin muayenesi sonrası vidalı implant üstü protez fiyatları belirlenebilir.

Vidalı İmplant mı Yapıştırma mı Tercih edilmeli?

Diş eksikliği bulunan hastalarımızın vidalı implant veya yapıştırma implant tercihlerini diş hekimlerinin tavsiyeleri doğrultusunda yapmaları uygun olacaktır. Sadece estetik açıdan değerlendirme ve fiyatın göz önünde bulundurulması yanlış seçimlere neden olabilir. Bununla birlikte yol göstermesi açısından vidalı implant ve yapıştırma imlant arasında şöyle bir karşılaştırma yapılabilir:

  • Vidalı implant, diş protezi hasar gördüğünde veya diş dokuları rahatsızlığında kolayca çıkarılarak tedavi ve onarıma imkan tanır. Yapıştırma implantta ise diş protezini bütün olarak çıkarmak mümkün olmayabilir.
  • Vidalı implant ön dişlerde değil arka bölgede yer alan dişlerde daha kullanışlıdır. Yapıştırma implant ise tam tersine ön dişlerde daha çok tercih edilir, çiğneme gücü gerektiren azı dişleri bölgesinde pek kullanılmaz.
  • Yapıştırma implantta siman artıklarının iyi temizlenmediği durumlarda diş etlerinde enfeksiyon görülebilir. Vidalı implantta yapıştırıcı kullanılmadığından böyle bir risk bulunmaz.
  • Vidalı implant, diş yapımı yapıştırma implanta göre biraz daha fazla özel çalışma ve laboratuvar aşaması gerektirir.
  • Yapıştırma implantta kullanılan yapıştırıcı çok kuvvetli olduğundan diş protezinin yerinden oynaması mümkün değildir. Vidalı implantta ise zamanla vidanın gevşemesi sonucu diş protezi yerinden oynayabilir. Bu durumda diş hekimi tarafından kısa bir işlemle vida tekrardan sıkılabilir.

Vidasız İmplant Nedir? Naslı yapılır?

Vidalı implant, silindirik bir gövdeye sahiptir ve bu gövde üzerinde yivler bulunur. İmplant, çene kemiğine bu yivler sayesinde tutunur. Vidasız implant ise üzerinde yiv bulunmaz ve özel bir tasarım sayesinde çene kemiğine tutunur. Bu özel tasarımı bir çeşit desen gibi düşünülebilir. Vidasız implantın yerleştirilme sürecinde daha az cerrahi işlem kullanılır. Bu sebeple iyileşme süreci daha hızlıdır. Osseointegrasyon denen süreçte implantın çene kemiğini sarması ve yapay diş kökü olarak implantı kabul etmesi gerekir. Osseointegrasyon sürecinin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi için vidalı ve vidasız implant seçeneklerinden size uygun olanı belirlenmesi gerekir. İstanbul'da en iyi implant merkezi araştırması yaparak bu konu hakkında yardım almanız en doğrusu olacaktır.

İmplant tedavisi hakkında daha detaylı bilgi almak, vidalı ve vidasız implant fiyatlarını öğrenmek ve randevu oluşturmak için İstanbul Sarıyerde bulunan Özel Sarıyer Denta Vita Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği ile iletişim kurabilirsiniz. Alnında uzman diş hekimlerimiz size en iyi şekilde yardımcı olacaktır.

Vidasız İmplant Fiyatları İstanbul

Vidasız implant fiyatları da tıpkı vidalı implantlar gibi, yapılacak diş sayısına, öncesinde diş çekimi olup olmayacağına, hangi marka ürün kullanılacağına ve Diş Polikliniğinin lokasyonu gibi bir takım faktörlere göre şekillenmektedir. Ayrıca diş hekimi hastanın ağız ve diş sağlığını değerlendirdikten sonra çene kemiğinin vidasız implant öncesi herhangi bir destek tedavisine ihtiyaç durumun inceler. Çene kemiği hacminin yeterli olmadığı durumlarda implant diş öncesi kemik grefti tedavisi uygulanır. Bu durumdan vidasız implant diş tedavisi fiyatları etkilenir.

İstanbul’da vidasız implant tedavisi fiyatlarını araştıran hastalarımız kısa bir ön muayene sonrası hem ağız ve diş sağlığının genel kontrolünü yaptırmış hem de fiyatları öğrenmiş olurlar. Randevu ve daha detaylı bilgi için bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Vidasız İmplant Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

Vidasız implantların vakaya göre değerlendirilmesi gereken bazı avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır. Uzman diş hekimlerimizin size özel yaptığı değerlendirmeler sonucu bunları öğrenebilirsiniz. Bununla birlikte vidasız implantın avantaj ve dezavantajları şu şekilde özetlenebilir:

Vidasız İmplantın Avantajları:

  • Daha küçük cerrahi işlemler ile yerleştirilebilir.
  • İyileşme süreci daha hızlıdır.
  • Tedavinin tamamlanma süresi daha kısadır.
  • İmplant vidasız olduğu için gevşeme sorunu yaşanmaz.

Vidasız İmplantın Dezavantajları:

  • Her hastaya uygulanamayabilir. Vidasız implant kemik yapısı uygun olmayan hastalarda uygun değildir. Bu tedavi için çene kemiklerinin hacimleri incelenir ve yeterli görüldüğü durumlarda uygulanabilir.