Kanal Tedavisi Sonrası Diş Üstüne Basamama ve Ağrı Neden Olur, Ne Kadar Sürer ve Ne Yapmalı?

Kanal tedavisi sonrası diş üstüne basamama sorunu yaşayan hastalar, tedavinin başarısız olduğunu düşünüp endişelenebilir. Halbuki bu durum gayet normaldir. Eğer sizin de bu konuda kaygılarınız varsa bu yazı tam size göre.

Kanal Tedavisi Sonrası Diş Üstüne Basamama Normal mi? Ne Yapmalı?

Kanal tedavisi sonrası yapılan işlem nedeniyle diş üstüne basamama normal bir durumdur. Kanal tedavisi sırasında, dişte bulunan enfeksiyonlu veya bozuk diş özü dişten çıkartılır. Diş özü dişten ayrıldıktan sonra o bölgede oluşan tahribatın vücut tarafından onarılması dişlerin ağrımasına neden olabilir. Yani sonuç olarak kanal tedavisi sonrası diş üstüne basamama normal bir durum olup tedavinin bir parçası olarak görülmektedir. Ancak kanal tedavisi sonrası dişinizin üstüne basamama sorununu uzun süredir yaşıyorsanız uzman bir diş hekiminden profesyonel yardım almanız en doğrusu olacaktır. Bu konuda her türlü sorunuz için İstanbul Sarıyer’de hizmet veren Özel Sarıyer Denta Vita Ağız ve Diş Hastalıkları Polikliniğinin uzman diş hekimlerinden randevu alabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçin.

Kanal Tedavisi Sonrası Diş Üstüne Basamama Ne kadar Sürer?

Kanal tedavisi sonrası diş üstüne basamama 2-3 gün sürmektedir. Ancak kanal tedavisi sonrası oluşan ağrı ve diş üstüne basamama gibi sorunların ne kadar süre devam edeceği sahip tedavi gören dişin yapısına ve hastanın metabolizmasına göre değişiklik gösterebilir. Kanal tedavisi sonrası diş üstüne basamama sorunu ile karşılaştığınızda doktorunuzun bu durum için verdiği ilaçlar varsa onları kullanmalısınız.

Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı Olur mu?

Kanal tedavisi sonrasında ağrı olur. Çünkü bu cerrahi bir operasyondur ve cerrahi operasyonlar ağrıya neden olabilir. Basit cerrahi operasyonlarda dahi narkozun etkisi geçtiğinde ağrı duyulur. Aynı şekilde kanal tedavili diş de ağrı yapar. Yaşanan ağrıdan çok rahatsız olmanız durumunda doktorunuzla bu konuyu görüşmeniz gerekmektedir.

Kanal Tedavisi Olan Diş Neden Ağrır?

Kanal tedavisinin temelini dişteki iltihaplı ya da bozuk olan damar ve sinirlerin alınma işlemi oluşturur. Bunun için ister istemez dişteki bozuk dokuların alınması dokularda bir tahribata neden olur. Bu tahribata karşı, vücut tarafından gerçekleştirilen doğal iyileşme süreci, kanal tedavisi olan dişte ağrıya neden olur.

Kanal Tedavisi ve Dolgu Yapılan Diş Neden Ağrır?

Kanal tedavisi ve dolgu yapılan diş, diş dokularının bir kısmı alındığı için ağrıya neden olur. Kanal tedavisi gören dişe yapılan dolgu ya da kanal tedavisi görmese bile dolgu öncesi dişin alınan hasarlı kısmı çok büyük ise bu işlemler sonrasında ağrı görülmesi normaldir. Bazı uygulamalarda kanal tedavisi sonrası diş dokusunda çok kayıp olmuşsa endokron, zirkonyum veya porselen kaplama tercih edilebilir. Bu durumda da kaplama yapılan kanallı diş bir süre ağrı yapabilir.

Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı Ne Kadar Sürer?

Kanal tedavisi sonrası ağrı kişiden kişiye değişse de genellikle birkaç gün sürer. Eğer ağrınız uzun süredir devam ediyor veya birkaç gün sonra bile geçmemişse doktorunuzla bu konu hakkında tekrar bir görüşme yapmanız gerekir.

Kanal Tedavisinden Sonra Ağrı Yaşayanlar Ne Yapmalı?

Bu ağrı genellikle 2-3 gün içerisinde geçmektedir. Ancak kanal tedavisi sonrası ağrı yaşayanlar ağrı 2-3 gün içinde geçmediyse mutlaka diş hekimleri ile görüşmelidir. Tedaviden sonraki ilk gün içerisindeyseniz fakat ağrı çok şiddetliyse veya bir sonraki gün artarak devam ediyorsa yine doktorunuzla iletişime geçmeniz gerekir. Doktorunuzla iletişime geçtikten sonrada doktorunuzun önerdiği şekilde hareket etmeniz ve reçete ettiği ilaçları kullanmanız sorununuzu çözecektir. Bunun dışında kanal tedavisi sonrası ağrı yaşayanlar bu dişlerini bir süre çiğneme fonksiyonlarında kullanmamalıdır. Tam iyileşme gerçekleştikten sonra kanal tedavili diş de normal şekilde kullanılabilir.

Sonuç olarak şunu söyleyebiliriz ki diş çekimi ile bir dişi kaybetmenin yanında, kanal tedavisi sonrası yaşanan birkaç günlük diş üstüne basamama ve ağrının pek de önemi yoktur.