Endokron Nedir? Endokron Diş Fiyatları Endokron Diş Restorasyonları İstanbul

Endokron Nedir?

Endokron, aşırı derecede doku kaybı olan ve kanal tedavisi (endodonti) geçirmiş dişlerde kullanılan fonksiyonel bir diş restorasyonudur. Bir tür diş kaplaması olan endokron, tek parçadan oluşan bir yapıdadır ve yapıştırma yöntemi ile dişe sabitlenir.

Endokron Diş

Endokron diş, özellikle kanal tedavisinde diş çürüklerinin temizlenmesi esnasında doku kaybı fazla olduğunda tercih edilen bir diş restorasyon yöntemidir. Dişlerdeki doku kaybı arttığında klasik diş dolgusu uygulamalarında zorluk yaşanabilmektedir. Endokron diş restorasyonlarında ise kanal tedavisi gören dişteki doku kaybı çok olsa da dişin kalan kısmından destek alınarak protez yerleştirme işlemi yapılabilir. Bu sayede hastalar diş çekiminden kurtulur ve doğal dişlerini kullanmaya devam edebilir. Endokron diş, kompozit dolgu malzemeleri veya porselenden üretilebilir.

Endokron diş restorasyonu, İstanbul'da bulunan Özel Sarıyer Denta Vita Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğinde CAD-CAM teknolojisi ile uygulanmaktadır.

Endokron Diş Restorasyonu Nasıl Yapılır?

Endokron diş, ilk kanal tedavisi yapım aşamasında veya daha önceden kanal tedavisi gören dişin dolgusu söküldükten sonra yapılır. Kanal tedavisi işlemi esnasında dişteki çürük kısımlar ve sinir uçları tamamen temizlenir. Dişin iç yapısında endokron diş uygulaması için gerekli alan oluşturulur ve sterilize edilir. Daha sonra dizayn ve üretim aşaması için Cad-Cam teknolojisi ile bilgisayar destekli ölçü alma işlemi yapılır. Bundan sonra bilgisayar destekli özel üretim cihazında kanal tedavisi sonrası hazırlanan dişe uygun şekilde endokron diş üretilir. Bu son teknoloji Cad-Cam sayesinde kanal tedavisi gören diş ile endokron diş birebir uyum içerisinde üretilmiş olur. Endokron diş adeziv teknolojisi ile sabitlenir.

Endokron Diş Avantajları Nelerdir?

Endokron diş restorasyonlarının porselen, zirkonyum veya emax&empress gibi klasik diş kaplamalarına göre çeşitli avantajları bulunmaktadır. Bunların en önemli olanları; kısa sürede tamamlanabilmesi, çok sağlam bir yapıya sahip olması ve uzun ömürlü olmasıdır. Endokron diş maliyeti kullanılacak materyale de bağlı olarak diğer diş kaplamalarından düşük olabilir. Bu kaplamalar, dişteki sarı lekelere karşı da dayanıklıdır. Ayrıca endokron diş estetik bir görünüm de sunar ve bu sayede gülüş tasarımı amacıyla da kullanılabilir.

Endokron Diş Bakımı İçin Nelere Dikkat Etmeli?

Diğer dişlerden farklı bir bakım prosedürü bulunmamaktadır. Endokron diş bakımı da doğal dişler gibi rutin diş fırçalama ve diş ipi kullanımı ile sağlanabilir. Düzenli diş hekimi kontrolleri ile endokron dişler uzun süre sorunsuz kullanılabilir.

Endokron yapılan diş için yeterli bakım yapılmadığında diş kaybı söz konusu olursa bu durumda da implant diş tedavisi gibi alternatif tedavi yöntemleri tercih edilebilir. Böyle bir durumda implant mı köprü mü ikileminde kalan hastalar ilgili yazımızdan faydalanabilirler.

Endokron Diş Fiyatları Ne Kadar? İstanbul

İstanbul’da bulunan Özel Sarıyer Denta Vita Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğinin uzman diş hekimleri tarafından ön muayene yapılması sonrası endokron diş fiyatları hakkında net bir bilgi verilebilir. Bunu sebebi, endokron diş fiyatlarının dişin durumuna, kanal tedavisi görüp görmediğine ve kullanılacak materyalin türüne göre değişmesidir. Endokron diş tedavisi ve fiyatları hakkında daha detaylı bilgi almak için randevu oluşturabilir veya polikliniğimiz ile iletişim kurabilirsiniz.