Seramik İmplant (Zirkonyum İmplant) Nedir? Fiyatları? Avantajları? İstanbul

Seramik İmplant Nedir? İstanbul (Zirkonyum İmplant)

Seramik (Zirkonyum) implant, zirkonyum elementinin (Zr) oluşturduğu zirkonyum oksit (ZrO2) bileşiğinin seramik formundan elde edilen diş implantıdır. Kısacası zirkonyumun seramiğe dönüşmüş halinden yapılan implanta seramik implant denir. Karışıklığa meydan vermemek için hemen ifade edelim, diş hekimliğinde, seramik implant ve zirkonyum implant aynı anlamda kullanılır.

Metal yapılara alternatif olarak ilk kez kalça protezi yapımında kullanılan zirkonyum, tıp alanında 20 yıldan fazladır başarılı bir şekilde kullanılmaktadır. Günümüzde ise titanyum implantların yerine diş implantı yapımında kullanılmaya başlanmış ve oldukça popüler hale gelmiştir.

Konuyu daha anlaşılır hale getirmek için şu detaydan da bahsetmemiz gerekir. Seramik elde etmenin birçok yolu bulunur, implant diş yapımında kullanılanlar ise teknik seramik sınıfına girer. Teknik seramiklerin ise üç çeşidi bulunur; Silikat seramik, Oksit seramik ve Oksit olmayan seramik. Seramik (Zirkonyum) implantlar oksit seramik çeşididir. Zirkonyum oksit esaslı bu seramikler, biyouyumluluk, sağlamlık ve estetik açıdan tam not almıştır. Yapay diş kökü olarak kullanılan seramik implantlar, kemik ve diş etleri ile tam bir uyum içerisindedir.

İstanbul’un seçkin diş kliniklerinde birisi olan Dentavita Diş Kliniğinin uzman diş hekimleri de seramik implant tedavisi yapmaktadır. İmplant diş tedavisinde titanyum gibi metal vida istemeyen hastalarımız için önemli bir alternatif olan zirkonyum implant uygulaması için bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Seramik İmplant Diş Tedavisi Nasıl Yapılır?

Seramik implant diş tedavisi de normal implant tedavisi gibi yapılır. Zirkonyum implant diş tedavisinde, X-Guide implnat teknolojisi yardımı ile lokal anestezi altında çene kemiğine seramik implant vidası yerleştirilir. Seramik diş implantının 3 ay süre ile çene kemiği tarafından sarılması beklenir. Zirkonyum implant kemik ile bütünleştikten sonra implant üstü kalıcı protez yerleştirilerek tedavi tamamlanır. Bu 3 aylık sürede ise geçici protez kaplama kullanılarak hastalarımızın estetik açıdan rahat etmeleri sağlanır.

Seramik (Zirkonyum) İmplant Avantajları Nelerdir?

Seramik implantın bazı avantajları titanyum implant yerine zirkonyum implant tercih etmenize neden olabilir. İşte seramik (zirkonyum) implantın avantajları:

  • Yüksek Biyouyumluluk: Seramik implantlar ağız dokuları ile yüksek derecede uyumludur. Yapılan testlerde zirkonyumdan elde edilen seramik implantların, kemik ve diş etleri ile mükemmel derecede uyum sağladığı tespit edilmiştir.
  • Alerji Riski Yoktur: Seramik, alerjik reaksiyona neden olmaz. Metallere karşı alerjisi olanlar da zirkonyum implant yaptırabilir.
  • İltihap Riski Düşüktür: İmplant çevresinde bakteri birikimi çok zordur, bu nedenle iltihap riski düşüktür.
  • Diş Etleri ile Uyumludur: Diş etleri seramik implantın etrafını kolayca sarar, ve zirkonyumla mükemmel uyum sağlar.
  • Korozyona Uğramaz: Seramik implant vidası yıllar geçse de korozyona uğramaz,
  • Üstün Mukavemet Gücüne Sahiptir: Zirkonyum oksit esaslı seramik yüksek mukavemet sağlar. Seramik implantların sağlamlık ve kırılma sertliği metallerle yarışabilir hatta çoğu metalden yüksektir.
  • Estetik Görünüm Sağlar: Doğal diş rengine yakınlığı ile bilinen zirkonyum sayesinde yıllar geçse de seramik implant vidası, diş etlerinde renklenmeye neden olmaz. Diş eti çekilmesi yaşansa bile estetik açıdan sorun oluşturmaz.
  • Metalik Tat ve Koku Oluşturmaz: Seramik implant, vücut dokuları ile uyumlu ve plak birikimine karşı dayanıklıdır. Bu sayede metalik tat bırakmaz ve koku oluşturmaz.

Seramik implant ile Titanyum İmplant Farkları Nelerdir?

Titanyum implantların yerini almaya başlayan seramik implantların avantajlarından yukarıda bahsetmiştik. Şimdi de seramik (zirkonyum) ile titanyum implant arasındaki farklardan bahsedelim. Bu farkları bir tablo üzerinden şu şekilde gösterebiliriz:

Seramik (Zirkonyum) İmplant

Titanyum İmplant

Metal içermez

Titanyum metali içerir

Doğal dişe yakın beyaz renklidir

Metalik gri renklidir

Biyouyumluluğu tamdır

Biyouyumluluğu seramiğe göre azdır

Alerji riski yoktur

Alerji riski düşüktür

Diş eti altında renklenme yapmaz

Düşük diş eti yoğunluğunda renklenme yapar

Diş eti tarafından doğal olarak sarılır

Diş eti ekleme ihtiyacı olabilir

Korozyona uğramaz

Zamanla korozyona uğrar

Periimplantitis (İmplant İltihabı) riski yoktur

Periimplantitis (İmplant İltihabı) riski vardır

Kemik hacmi daha az olduğunda da uygulanabilir

Kemik hacminin daha çok olduğu durumlarda uygulanır


Seramik (Zirkonyum) İmplant Fiyatları (İstanbul)

Seramik implant fiyatları için İstanbul’da bulunan Dentavita Diş Kliniğinin uzman diş hekimlerinin ön muayene yapması gerekmektedir. Bu tedavi için uygun bir aday olduğunuz belirlendikten sonra, dikişsiz implant tercihi, implant yapılacak diş sayısı, all on 4 / all on 6 tedavi ihtiyaçları tespit edilir. Bu tespitler yapıldıktan sonra seramik (zirkonyum) implant fiyatları belirlenebilir. İstanbul Sarıyer’de bulunan kliniğimizi ziyaret ederek veya bizimle iletişim kurarak daha detaylı bilgiler alabilirsiniz.